A baba első mozdulatai. Hogyan ismerjük fel őket?
Már látta az első képet a babáról, már halotta a szívverését is, szóval már csak arra vár, és természetesen, amire minden jövőbeli anya vár, hogy a magzat, amelyet a szíve alatt hord, megmozduljon. Az első mozdulatok valójában az első igazi kontaktus az anya és gyermeke közt. Ez az első öröm, amely abból fakad, hogy tudnak egymásról. A mozgásainak köszönhetően követheti a fejlődését, és elkezdhet a babával kommunikálni.
Első rúgások
Az ultrahangvizsgálat szerint a baba első mozdulatai már a hetedik hetében megfigyelhetők. De az anyukák az első kis rúgásokat általában 20 – 22-ik hét körül kezdik érezni. Azonban azok, akik már többször szültek, észrevehetik egy kicsit korábban is. Néha azonban az első mozdulatok alig nyilvánvalóak, és könnyen összekeverhetők a testünk normál emésztési folyamataival.
Pillangók
Az első mozdulatokat általában a nők úgy írják le, mint egy bubláló, hullámzó, vagy kissé költői jellegű érzések, mint a pillangók a hasban. De mint már említettük, néha ezeket a mozdulatokat alig lehet megkülönböztetni a bél-perisztaltikától, legalábbis a kezdetektől. Ahogy a magzat növekszik, a mozgások intenzitása is növekszik, amíg a klasszikus és a félreérthetetlen rúgásokhoz jut, amelyek a méhfalon a végtagok megérintésével jön létre.
A legintenzívebb mozdulatokat a nő a 24 – 34-ik hét közepén érezheti. Később a magzatnak már nincs elég helye, ezért teljesen normális, hogy a mozdulatai nem olyan egyértelműek, vagy megváltozik a karakterük (például rúgásokról a gördülésre vagy „hullámzásra“).
A mozgás gyakorisága és intenzitása
A mozgás gyakorisága minden babánál és anyánál más és más lehet. A további fejlődéskor változik a mozgások karaktere is, és ezzel persze az intenzitása is. A nap folyamán változik a magzat időszaka a pihenőtől az aktív időszakig, amely körül belül 20 – 40 percig tart. A magzat különböző ingerekre reagál, mint például a külső hangok, az anya fizikai aktivitása, és részben az anyai testben lévő cukor mennyisége is. A nők általában a legintenzívebb magzati mozgásokat tapasztalják az ébredés után, ebéd után és este. Egy várandós anya hamar meg tudja állapítani a baba „napi rutinját”. A kezdetekben nem kell aggódnia, ha nem érezné a rúgásokat gyakran, ekkor jobb figyelni azokat a pillanatokat, amikor a baba forgolódik. Ugyanis a nagyon intenzív mozgások sem jók.
Mit jelent figyelni a mozdulatokra?
Az orvosok úgy vélik, hogy a terhesség 28. hetétől a magzati mozgásoknak világosan felismerhetőnek és különállónak kell lenniük. Nincs olyan előírás, amely szerint a babának bizonyos mennyiséget kell mozognia, de az elképzelés kb. két óra alatt olyan 10 mozgási epizód, ha minden rendben van a pocakban.
Ne figyelje a mozgások intenzitását, ha számos tényező befolyásolhatja, mint például a magzatvíz mennyisége, a placenta elhelyezése, a magzat pozíciója a méhben és mások. A baba minden mozdulata számolódik, nem csak a rúgások, beleértve a rándulásokat, gördüléseket vagy a csiklandozásokat is.
A mozdulatokat alkalmas minden nap ugyanabban az időben számolni, például este, mikor a mozdulatok a legjobban figyelhetők, vagy nyugodt állapotban, amikor a saját érzéseire tud odafigyelni.
A baba mozgásának rendszeres ellenőrzése nem csak szükséges rutin, hanem egy lehetőség is arra, hogy a születendő babával egy ideig kommunikáljon, és „szeretgesse” őt.
Hogy bíztassuk a mozgásokat?
Ha úgy gondolja, hogy a baba keveset mozog, próbáljon lefeküdni a bal oldalára fordulva. Pont ebben a pozícióban szoktak a babák a legaktívabbak lenni. A babát mozgásra késztetheti az Ön fizikai aktivitása (próbálkozhat sétával), szénhidrátok fogyasztása, megpróbálhat meginni egy pohár gyümölcs levet, vagy más édes italt, vagy megenni egy darab csokoládét.
További érdekes cikkeket is olvasása:
- Szex a terhesség alatt
- Hogyan előzzük meg a striák keletkezését?
- Terhességi cukorbetegség. Mit tudunk róla és mit nem?
Kellemes napot kívánok
www.mimulo.hu
Szólj hozzá!
Hozzászólás küldéséhez jelentkezz be.